Obchody Dnia Świadomości Autyzmu

BY w Aktualności, konkurs, spotkanie, wydarzenie Brak komentarzy

Dnia 20 kwietnia 2015 spotkaliśmy się w Ack Umcs Chatka Żaka na obchodach Dnia Świadomości Autyzmu. W warsztatach plastycznych i w warsztatach bębniarskich wzięły udział dzieci z naszego przedszkola, młodzież z Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie oraz rodzice i zaproszeni goście. Od wczoraj do piątku (24 kwietnia) można oglądać wystawę prac plastycznych wykonanych przeróżnymi technikami (malarstwo, rysunek, kolaż, plakat, formy przestrzenne) przez dzieci z naszych przedszkoli (polecamy profil Niepubliczne Przedszkole Specjalne ,,Tajemniczy Ogród” II w Lublinie). W uroczystym koncercie na zakończenie spotkania udział wzięli: młodzież śpiewająca z Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie, młodzi gitarzyści pod kier. Zbyszka Kowalczyka oraz zespół bębniarski pod kier. Agnieszki Kołczewskiej.

Wszystkim, którzy zechcieli współtworzyć z nami to spotkanie

serdecznie dziękujemy za obecność, nieocenioną pomoc i wsparcie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów – tutaj.

Konkurs plastyczny „My i autyzm”

Jury w składzie p. Mieczysława Goś, p. Agnieszka Kołczewska i p.Piotr Skiba zwróciło uwagę na wysoki poziom prac przekazanych na konkurs. Dziękujemy Panu Piotrowi Skibie za przekazanie wyrobów z gliny! Dołączyliśmy je do pierwszych trzech nagród.

Wyniki konkursu plastycznego „My i autyzm”:


I nagroda dla grupy Krasnoludki z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród” za pracę „Ludzik” (malowane palcami)


II nagroda dla Wiktorii Wolińskiej z Publicznego Przedszkola Integracyjnego nr 40 w Lublinie za pracę wykonaną flamastrem i pastelami pt. „Kolory”

III nagroda dla grupy Elfy z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród” w Lublinie za pracę „Motyl” wykonaną z użyciem papierków i cekinów.

Wyróżnienia dla pozostałych uczestników konkursu: dzieci z grupy Dzwoneczki z Przedszkola Muzycznego „Stonoga” w Lublinie, dzieci z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród” II w Lublinie, dzieci z grupy Motylki z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród” w Lublinie.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

PS. Informujemy, że nagrody są do odebrania w siedzibie naszego przedszkola w Lublinie, na ulicy Kiwerskiego 3. Zapraszamy od pn – pt w godz. 7:30 – 16:30.

 Oto relacja z wydarzenia oczami naszych gości z Zespołu Szkół Nr 4 w Lublinie:

W Lublinie przy ul. Bronowickiej 21 mieści się Zespół Szkół nr 4 przyjazny dzieciom chorym na autyzm. Uczniowie oprócz nauki zgodnej z podstawą programową nauczania ogólnokształcącego na wszystkich III etapach nauczania korzystają z dodatkowych zajęć terapeutycznych, które obejmują terapie artystyczne, integracji sensorycznej, wspomagające i alternatywne sposoby porozumiewania się, rozwijanie zainteresowań. Pomagają one w osiąganiu kolejnych etapów nauczania w zakresie umiejętności szkolnych , manipulacyjnych, koncentracji uwagi, umiejętności naśladowania, pamięci bezpośredniej i długotrwałej, percepcji i koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej, a także samodzielności i umiejętności społecznych. Dużą rolę w procesie wychowania naszych uczniów odgrywają spotkania umożliwiające integrację w gronie rówieśników.

W dniu 20 kwietnia 2015 roku w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka”, spotkaliśmy się z przedszkolakami z lubelskich przedszkoli specjalnych, ich rodzicami i zaproszonymi gośćmi, aby wspólnie świętować światowe Dni Świadomości Autyzmu. Podczas obchodów odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych przygotowanych przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród” I i II, a uroczysty koncert na zakończenie spotkania poprzedziło ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „My i autyzm” zorganizowanego dla dzieci z lubelskich przedszkoli.

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 4 wzięli czynny udział w obchodach i skorzystali z bogatego programu. Najpierw, podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez nauczycieli z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród” wykonali wspólnie z maluszkami rewelacyjną pracę p.t. „Głębia Oceanu”. Pracę można było oglądać w ACK jeszcze przez kilka dni. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów naszej szkoły był spacer po gmachu ACK – zwiedziliśmy nowe pomieszczenia Inkubatora Medialnego, wzięliśmy udział w transmisji wiadomości, mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca dziennikarza radiowego Akademickiego Radia Centrum, a na koniec wycieczki zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia na głównej scenie w sali widowiskowej ACK. Kolejnym punktem programu były warsztaty muzyczne, w czasie których prowadząca, Pani Agnieszka Kołczewska pokazała dzieciom, jak gra się na djembe – tradycyjnych bębnach afrykańskich. Nauczyliśmy się piosenki afrykańskiej „Nimaje ke papao” i po kilku próbach wykonaliśmy ją przy akompaniamencie różnych instrumentów perkusyjnych.

Dobrym momentem, aby się lepiej poznać i zaprzyjaźnić był wspólny poczęstunek, przygotowany przez nauczycieli i rodziców dzieci z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród”. Wszystkie dzieci biorące udział w spotkaniu otrzymały też drobne upominki.

Na zakończenie obchodów organizatorzy zaprosili nas do udziału w uroczystym koncercie. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności i talenty przed zgromadzoną widownią – przezwyciężyli swoją niepełnosprawność i odważnie wyszli na scenę. W koncercie udział wzięli:

  • uczniowie z autyzmem z klasy V pod kierunkiem pani Izy Folusz: Kajetan Rachwał i Paweł Dobierzyński zaśpiewali piosenkę zespołu Skaldowie pt.: „Wiosna”;

  • Marek Żachowski, autysta z klasy I gimnazjum wystąpił ze swoimi rodzicami. Wspólnie wykonali wzruszającą piosenkę pt. „Moi przyjaciele”. Marek rozwija swój talent od dwóch lat w ramach zajęć indywidualnych w szkole, pod kierunkiem pani Ewy Rak;

  • śpiewający duet z klasy V Maria Kęcik i Andrzej Sokołowski pod kierunkiem pani Jolanty Węglińskiej i Ewy Rak. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenkę Zespołu 2+1 „Chodź pomaluj mój świat”

W warsztatach brali również udział uczniowie z upośledzeniem umysłowym z klas IV i V.

Występ gitarzystów, uczestników Artystycznych Warsztatów Umiejętności zakończył to pełne wrażeń spotkanie w gościnnych murach ACK „Chatka Żaka” w Lublinie.

 

Skomentuj